Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Saat
Hava Durumu

Kepçe Kulak ve Estetiği

Kulak Estetik ameliyatı en sık kulak boyutunu küçültme ya da kepçe kulak durumunu düzeltmek amacıyla yapılır. Kulak kepçesindeki Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi ya da düz olası genellikle temel sebeptir .Halk arasında kepçe kulak bazen hatalı olarak büyük kulak olarak değerlendirilir. Oysa, gerçek neden kulak kepçesinde kıvrım olması gereken bazı kısımların düz olması, bu nedenle kulağın baş ile daha fazla açı yaparak öne doğru kıvrık olması ve önden bakıldığında kulağın daha fazla görünmesidir.

Kulak gelişiminin büyük kısmı 5-6 yaşa kadar tamamlanmaktadır. Bu nedenle eğer istenirse çocuk okula başlamadan bu ameliyatlar yapılabilir. Ancak bu yaşlarda ameliyatın genel anestezi altında yapılması gerekecektir. Ameliyatın küçük yaşlarda yapılması özellikle çocuğun ruhsal durumunda oluşabilecek olumsuzlukları önleyebilir. Ancak kepçe kulak ameliyatının daha ileri yaşlarda da yapılması mümkündür ve bu durumda ameliyat lokal anestezi ile yapılmaktadır.
 
Kulak estetiği ameliyatları konusunda günümüze kadar çok değişik teknikler ortaya atılmıştır. Halen de her cerrah farklı metodlar uygulamaktadır. Örneğin bazı metodlarda kulak ön tarafından kesi yapılmakta ve çok hafif bir iz kalmaktadır. Ancak kanımca kulak arkasından ameliyat yapılması kalacak izin saklanması yönünden daha uygundur.

Kepçe Kulak Estetik ameliyatında uyguladığımız kulak arkasından yapılan bir kesi ile kulak kepçesinin kıkırdak dokusu açılıp, kulak kepçesinin arkaya doğru kıvrımını sağlamak için uygun yerlerden kıkırdak törpüsü ile kıkırdak dokusunu incelttikten sonra kıvrımın kalıcı olması için özel dikişler atılır. Böylece kulak sayvanının kıvrımını arttırarak, başa daha çok yakınlaşmasını sağlar. Kulak kepçesinin baş ile yaptığı açı normalde 30-35 derecedir.  . 
 
Kepçe Kulak ameliyatı sonunda her iki kulak üzerine baskılı sargı uygulanır. Ertesi gün hasta pansumana çağrılır. Ameliyat sonrası ilk gün bir miktar ağrı duyulabilir. Bunun için ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Sargı açıldıktan sonra birkaç gün süreyle kulakların üzerine gelecek şekilde tenisçi bandı ya da bayanların kullandığı saç bandı takılması tavsiye edilir. Kulak estetiği sonrasında 3-5 gün kulakta hafif bir şişlik ve kızarıklık olabilir.

___________________

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret82358
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.16248.1951
Euro9.70819.7470