Baş Boyun Anatomisi
Haziran 27, 2021
Horlama Sexi öldürüyor
Haziran 27, 2021

Migrenin Tedavisinde Yeni Yaklaşım

Standart medikal ve ilaç tedavilerine yanıt alınamayan, migren başağrısı olan hastalara Rino İstanbul'da değişik tedavi alternatifleri sunulmaktadır.

Migren ve gerilim tipi baş ağrılarında Botox enjeksiyonları aylarca süren etkisiyle ağrıyı geçirmekte ya da önemli oranda azaltmaktadır. Klasik tedavilere dirençli baş ağrılarında, seçilmiş hastalarda cerrahi tedavi önerilebilmektedir.

 

Migrenin Cerrahi Tedavisi

Kliniğimizde migren cerrahisi Doç.Dr.Rauf TAHAMİLER  tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu cerrahi teknikte migreni tetikleyen bazı kas grupları , burun içerisindeki deviasyon ve sinüzit gibi problemler ortadan kaldırılmaktadır. Ameliyat genel anestezi altında yapılmakta ve hasta aynı gün evine taburcu edilebilmektedir.
Cerrahi tedavi hangi durumda uygulanır? Botox enjeksiyonundan fayda gören hastalar cerrahi tedavi için iyi birer adaydırlar.
Hangi kaslar baş ağrısının tetikleyicisi olabilirler? Migren başağrısının tetikleyicisi olan kaslar genellikle kaşlarımızı çatmamıza yarayan alın kasları, şakaklardaki çiğnememizi sağlayan kasımız ve ense kaslarıdır.
Cerrahi sırasında neler yapılmaktadır? Saçlı bölgedeki küçük bir alandan girilerek alındaki ağrıya yol açan kas grubu çıkarılmaktadır. Bunun sonucunda daha genç bir görünüm de ortaya çıkmaktadır. Şakaklardaki çiğneme kasımız çıkarılmamakta ancak bunun içerisinden geçen ve ağrıyı tetikleyen sinir bulunup rahatlatılmaktadır. Ense kısmında ise sinir çevresindeki kas grubu çıkartılmaktadır.
Ağrı cerrahi sonrasında rahatlar ancak tam olarak geçmezse ne yapılmaktadır? Burun içerisindeki kemik ve kıkırdak eğrilikleri hava akımını bozarak ciddi baş ağrısına neden olabildiğinden bu tip bir bozukluk varsa düzeltilmektedir.
Cerrahi tedavinin en sık görülen yan etkileri nelerdir? Cerrahi tedaviden sonra birçok hasta için avantaj sayılabilecek yüzde daha genç bir görünüm ortaya çıkmaktadır. Nadir de olsa cerrahi bölgece şişlik, duyarlılık, enfeksiyon, kanama, tromboflebit gibi komplikasyonlar görülebilir. Çok nadiren şkaklarda lokalize saç kaybı, burun cerrahisi sonrası kuruluk hissi görülebilir. Bu cerrahi prosedür migren ağrılarınızın geçeceğini garanti etmemekte ve nadiren migren ağrıları devam edebilmektedir.

Botox enjeksiyonları ile migren tedavisi

Baş ağrınız migren olabilir mi? Baş ağrısı olan bir hastada tedavinin ilk basamağı ağrının tipini belirlemektir. Ağrının migren, gerilim, cluster, tansiyon ya da diğer nedenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirleyebilmemiz için kliniğimizde sizi ön değerlendirmeye alıyoruz.
Baş ağrınız ilaçlarla geçmiyor ise ne yapabiliriz? Eğer baş ağrınız ilaçlarla geçmiyorsa Botox enjeksiyonu sizin için bir seçenek olabilir.
Botox nedir ve nasıl etki eder? Botox, küçük doz Boulinum toxini içermektedir. Bu toxin kasları geçici bir süreyle gevşeterek hareketsiz bırakır. Enjeksiyonları alın, şakaklar ve enseye uygulamaktayız. Bu uygulamadan sonra hastalar daha genç görünürler.
Botox baş ağrısını nasıl geçirir? Her ne kadar botoxun baş ağrısını nasıl tedavi ettiğinin mekanizması tam olarak bilinmese de kasların arasından geçen sinirler üzerindeki baskının kaldırılması ile bu etkinin gerçekleştiği en olası tahmindir.
Botoxun etkisi ne kadar sürer? Enjeksiyondan sonra oluşan kas gevşemesi 3 ay ile 6 ay arasında devam eder. Migren ağrısındaki etkisi 1 ila 3 ay arasındadır.
Başın hangi bölgelerine enjeksiyon uygulanır? Ağrınızı tetikleyen bölgelere bir ya da daha fazla enjeksiyon yapılabilir. Tetikleyici bölge genellikle sağ ya da sol alın, şakak ya da ensedir.
Botox enjeksiyonu ne kadar hızlı etki eder? Enjeksiyon yapıldıktan 2 ila 7 gün sonra etki görülmeye başlar. Enjeksiyondan bir ay sonra yapacağımız muayene ve testler ilee tedavinin etkisini araştırırız.
Botox enjeksiyonunun en sık görülen yan etkileri nelerdir? Botox enjeksiyonundan sonra yüz görünmünde gençleşme hastalarımızın çoğunun memnun kaldığı bir yan etkidir. Botox enjeksiyonları çok nediren yan etki gösterir. Enleksiyon bölgesinde nadiren şişlik, kızarıklık ve hassasiyet gözlenebilir. Uygulama sırasında uygulanan buz kompresi şişlik ve ağrı oluşmasını engelleyecektir. Geçici olarak üst göz kapağında güçsüzlük de görülebilen bir yan etkidir.
Botox ile baş ağrıları rahatlıyorsa bu ne anlama gelir? Yapılan çalışmalar %80 hastada botox enjeksiyonu sonrasında baş ağrılarının kayda değer bir şekilde iyileştiğini göstermiştir. Ancak botoxun etkisi elbette geçicidir. Botox enjeksiyonuna iyi yanıt veren hastalar cerrahi tedaviden fayda görebilecekleri için şanslı hastalardır. Çünkü cerrahi teknikler ile bu etki kalıcı hale getirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Bilgilendirme

1 Temmuz 2021 Tarihi İtibarı ile Sadece Medicana Ataşehir Hastanesinde Hasta Kabul Edeceğim, Bilgilerinize sunarım.