Migren
Haziran 27, 2021
Sigara Bağımlılığı ve Gırtlak Kanseri
Haziran 27, 2021

Horlama seksi öldürüyor

Horlamanın yaşı insanlik tarihine eştir. Komik olarak algılanmış ve komik karakterlerin özelliği olarak kullanılmıştır. Örneğin Asteriks horlamasıyla ünlüdür.Horlama gürültülü uyuma, kişinin uyurken çevresine

verdiği rahatsızlık olarak bilinir. Horlayan kişi genellikle horladığını kabullenmez. Kişi horlamayı kendisine yakıştıramaz. Çoğu hasta aynı odayı paylaştığı arkadaşı ya da eşleri tarafından doktora getirilmektedir.

Horlama Bir Hastalıktır.

Ancak horlamanın artık gerçek anlamda bir hastalık olduğunu biliyoruz. Horlama hem sosyal olarak hem de kişinin kendi sağlığına zarar verdiğinden dolayı bir hastalık olarak ele alınmalıdır.
Horlama sırasında uykuda nefes durmaları olan kişilerde “uyku apnesi” hastalığı adını verdiğimiz durumdan söz ediyoruz. Uykuda nefes durması sırasında vücudumuz yeterli oksijeni alamadığından sürekli olarak beynimiz uyanık kalır ve tıkanan nefesin yeniden alınmasına devam etmek için kişiyi uyandırır.
Horlayan kişi bu uyanıp pozisyon değiştirme ya da derin bir nefes alarak uykuya devam etme anını hatırlamaz. Ancak sabah kalktığında kaç saat uyumuş olursa olsun kendisini son derece yorgun ve güne başlamaya isteksiz hisseder. Bu kronik yorgunluk hali kendini işte performans düşüklüğü, konsantrasyon bozukluğu, dikkat kaybı olarak gösterir. Kimi zaman öğle aralarında uyuklamalar, sık iş kazalarına yol açabilir.

Cinselliği Etkiliyor

Zamanla cinsel istekte azalma ve kişinin cinsel yaşamında körelme başlar. Horlama sırasında soluk durmaları olan kişinin sekse karşı isteksiz olması yanında, horlayarak uyuyan kişiler aynı zamanda kötü birer yatak arkadaşıdırlar. Birçok kişi horlayan biriyle seks bir yana aynı odayı bile paylaşmak istemez.
Elbette horlama ve beraberinde uykuda soluk durması hastalığının tek bulgusu cinsel isteksizlik ve performans düşüklüğü değildir. Sabah uyandığında baş agrıları, yüksek tansiyon, uykuda terleme, bacak kasılmaları, kalp hastalıkları da tabloya eşlik edebilir. Bu bulgulardan bir ya da birkaçı olan kişiler doktora başvurduklarında sıklıkla bir uyku testi sonrası tedavi planlanmakta ve hastalığın derecesine göre yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.

Erkekelerde Daha Sık

Horlama daha çok kilolu erkeklerde görülür ve uykuda nefes durmasının eşlik edip etmediği son derece önemlidir. Tedavi planlanırken uyku laboratuvarı sonuçlarının yanı sıra, kişinin boy kilo oranı, sigara, alkol gibi alışkanlıkları, beraberinde burun tıkanıklığına yol açan bir neden olup olmadığı arastırılmalı ve gerekirse ilaç ya da yardımcı cerrahi yöntemlerle bunlar düzeltilmelidir.

Tedavisi Mümkün

Yumuşak damak, küçük dil ve burun kaynaklı soluk durması hastalarında büyük oranda cerrahi yöntemlerle tedavi önerilmektedir. Son yıllarda radyofrekans teknolojisi sayesinde günübirlik ağrısız uygulamalar ile horlama tedavisinde son derece başarılı sonuçlar elde etmekteyiz. Ancak hastalığı ilerlemiş ve ameliyattan fayda görmeyeceğini düşündüğümüz hastalarda CPAP denilen uyku maskeleri uygulanmakta ve son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır.
Unutulmamalıdır ki horlama komik değil, önemli sonuçları olabilen bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi günümüzde var olduğuna göre sadece çevremizdekiler için değil kendi sağlığımız için doktora başvurmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Bilgilendirme

1 Temmuz 2021 Tarihi İtibarı ile Sadece Medicana Ataşehir Hastanesinde Hasta Kabul Edeceğim, Bilgilerinize sunarım.